در PVM امکان انتخاب سه نوع کارت شبکه برای یک ماشین مجازی وجود دارد: RTL8139، E1000 و Virtio که در این مستند این کارت‌های شبکه معرفی خواهند شد.

RTL8139

RTL8139 کارت شبکهRealtek را شبیه‌سازی می‌کند. این کارت شبکه حداکثر سرعت 100Mb/s را پشتیبانی می‌کند و اکثر سیستم عامل‌ها بدون نیاز به درایور آن را شناسایی می‌کنند. در PVM برای سیستم‌عامل‌های قدیمی و تاریخی مانند ویندوز XP از این کارت شبکه استفاده می‌شود.

E1000

E1000 در PVM کارت شبکه Intel را شبیه سازی می‌کند. این کارت شبکه حداکثر سرعت 1000Mb/s را پشتیبانی می‌کند و در اکثر سیستم‌عامل‌ها بدون نصب درایور می‌توان از آن استفاده کرد. با توجه به این که این کارت شبکه سرعت 1Gb/s را پشتیبانی می‌کند و نیاز به نصب درایور ندارد در اکثر ماشین‌های مجازی از آن استفاده می‌شود.

Virtio

این کارت شبکه به صورت اختصاصی برای سامانه‌های مجازی‌سازی طراحی شده است و بر خلاف کارت شبکه‌های دیگر سربار اضافه‌ای برای شبیه‌سازی به سیستم‌عامل تحمیل نمی‌کند ولی برای استفاده از آن باید درایور آن در ماشین مجازی ویندوزی نصب شود. سرعت این کارت شبکه از 1Gb/s تا 100Gb/s با توجه به درایور نصب شده و سیستم‌عامل متغیر است.

کدام کارت شبکه را استفاده کنیم؟

کارت شبکه virtio به دلیل مشخصات بارزی که دارد کارآیی بیشتری را نسبت به سایر کارت‌های شبکه در اختیار قرار می‌دهد. البته استفاده از آن نیازمند نصب درایور و بروزرسانی مداوم آن است.

در مواردی که کارایی شبکه موضوع اصلی نیست از کارت شبکه E1000 استفاده گردد. در سایر موارد پیشنهاد می‌گردد از کارت شبکه virtio استفاده شود.

به اشتراک بگذارید.