سامانه مجازی‌سازی سرور PVM چیست ؟

سامانه مجازی‌سازیPVM راهکار اختصاصی شرکت رایانش ابری آوید به منظور پیاده‌سازی تکنولوژی مجازی‌سازی سرور در شرکت‌ها و سازمان‌ها می‌باشد.

مجازی‌سازی امکان اجرای چندین سیستم‌عامل به صورت همزمان بر روی یک سرور (سخت‌افزار) را فراهم می‌آورد. استفاده از مجازی‌سازی باعث بهره‌وری و صرفه‌جویی‌های قابل‌توجه در هزینه‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری شبکه‌های کامپیوتری، مراکز داده و اتاق سرورهای سازمان شده و همچنین امکان استفاده بهینه از تمامی منابع سرورها از جمله ظرفیت پردازشی سامانه‌های سخت‌افزاری را فراهم می‌کند.

سامانه مجازی‌سازی PVM دارای تاییدیه امنیتی افتا از سازمان فناوری‌اطلاعات می‌باشد.

گواهی ارزیابی امنیتی افتا برای PVM

دستاوردهای سامانه مجازی‌سازی سرور PVM چیست؟

 • صرفه‌جویی در تهیه منابع سخت‌افزاری و استفاده بهینه از توان آنها
 • افزایش ضریب پایداری و کاهش زمان بازیابی سیستم‌ها و سرویس‌ها
 • مدیریت بهتر مرکزداده و سرویس‌های سازمان
 • برخورداری از پشتیبانی تیم مجرب آوید با بیش از یک دهه تجربه در تولید و پشتیبانی در حوزه مجازی‌سازی

آیا می‌دانید سامانه PVM قابلیت‌های متعددی را در اختیار مدیران فناوری‌اطلاعات قرار می‌دهد؟

قابلیت های سامانه PVM

مدیریت ماشین‌مجازی Virtual Machine

سامانه مجازی‌سازی سرور PVM انواع قابلیت‌های مدیریت ماشین‌مجازی را در اختیار مدیر سیستم قرار می‌دهد:

 • ایجاد الگو (Template) و ساخت ماشین‌مجازی از الگو
 • Clone گرفتن از ماشین‌مجازی
 • hotPlug/UnPlug تجهیزات جانبی
 • پشتیبانی از قفل‌های سخت‌افزاری USB
 • مانیتور کردن ماشین‌های مجازی
مدیریت ماشین مجازی
سامانه مجازی‌سازی سرور PVM
چگونه خود را برای شرایط بحرانی آماده کنیم؟
با PVM از ذاده‌هایتان محافظت کنید.

Virtual Switch

پشتیبانی از Distributed Switch از قابلیت‌های سامانه ‌مجازی‌سازی سرور PVM است. سوئیچ مجازی از منظر عملکردی شبیه به سوئیچ فیزیکی است با این تفاوت که به صورت مجازی در سیستم ایجاد می‌شود و برای اتصال ماشین‌های مجازی به یکدیگر و همچنین اتصال ماشین‌های مجازی به شبکه سازمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سوئیچ مجازی در PVM به صورت Distributed ایجاد می‌شود و از VLan نیز پشتیبانی می‌کند. امکان اختصاص IP  به سوئیچ‌های مجازی نیز وجود دارد.

سوئیچ مجازی
نسخه پشتیبان

Live Backup

سامانه مجازی‌سازی سرور PVM تمامی امکانات لازم برای تهیه نسخه پشتیبان (Backup) از ماشین‌های مجازی را در اختیار مدیر فناوری‌اطلاعات قرار می‌دهد و جهت تهیه نسخه‌های پشتیبان نیاز به استفاده از ابزارهای ثانویه ندارد.

برخی قابلیت‌های PVM Live Backup عبارت است از:

 • تعداد نسخه‌های پشتیبان جهت نگهداری
 • ارسال گزارش از نتیجه پشتیبان‌گیری در قالب ایمیل
 • تعیین میزان هم‌زمانی در تهیه بک‌آپ از ماشین‌های مجازی
 • تعیین دیسک‌های ماشین‌های مجازی جهت پشتیبان‌گیری
 • تعیین زمان اجرا بر اساس زمان و یا اجرا بعد از تسک دیگر
 • تعیین سطح فشرده‌سازی

نکته: مزیت تهیه پشتیبان در سطح ماشین‌مجازی، گرفتن پشتیبان از تمامی اطلاعات موجود در دیسک ماشین‌مجازی می‌باشد.

Backup Restore

سامانه مجازی‌سازی سرور PVM امکان گزارش‌گیری از نسخه‌های پشتیبان موجود و بازگرداندن آنها را فراهم می‌آورد. بازگرداندن نسخه‌های پشتیبان به راحتی و با انتخاب نسخه پشتیبان موردنظر و زمان‌بندی انجام فعالیت Restore صورت می‌گیرد. اطلاعات بازگردانده شده، می‌تواند به ماشین‌های مجازی موجود اضافه شده و مورد استفاده قرار گیرد.

بازگرداندن بک‌آپ
آرشیو بک‌آپ

Backup Archive

با استفاده از قابلیت Live Backup در سامانه مجازی‌سازی سرور PVM امکان تهیه نسخه‌های پشتیبان با زمان‌بندی مشخص شده و به تعداد دلخواه وجود دارد. اصولا فرآیند پشتیبان‌گیری در سازمان‌ها برای افزایش اطمینان‌خاطر به منظور پاسخ‌گویی در شرایط بحران، به شکل‌های مختلف انجام می‌شود.

Backup Archive این امکان را در اختیار مدیران فناوری‌اطلاعات قرار می‌دهد تا از نسخه‌های پشتیبان موجود، دوباره پشیبان‌گیری کنند. به عبارتی با استفاده از این قابلیت می‌توان بک‌آپ‌های سالانه، ماهانه و … را در کنار فرآیند پشتیبان‌گیری جاری قرار داد.

Backup View

یکی از مهم‌ترین چالش‌ها در فرآیند بهره‌برداری از سامانه‌های مجازی دسترسی سریع به نسخه‌های پشتیبان موجود و یا تست صحت عملکرد آنها است. در شرایط معمول به منظور استفاده از اطلاعات پشتیبان گرفته شده نیاز است تا اطلاعات به صورت کامل Restore شوند. این موضوع به دلیل حجم بالای اطلاعات دیسک‌های مجازی، فرآیندی بسیار زمان‌بر است و همچنین موجب اتلاف فضای ذخیره‌سازی اطلاعات نیز می‌شود.

قابلیت Backup View در سامانه مجازی‌سازی سرور PVM مدیران فناوری‌اطلاعات را قادر می‌سازد تا محتوای نسخه‌های پشتیبان را در قالب دیسک‌های مجازی متصل شده به ماشین‌های مجازی، بدون نیاز به Restore کردن نسخه‌های پشتیبان، مورد بازبینی و بررسی قرار دهند.این قابلیت عملیات صحت‌سنجی نسخه‌های پشتیبان و دسترسی موقتی به اطلاعات در نسخه‌های پشتیبان را به شدت تسریع و آسان می‌کند.

تست سریع صحت عملکرد بک‌آپ
مهاجرت ماشین مجازی

Live Migration

یکی از قابلیت‌هایی که در مدیریت ماشین‌های مجازی بسیار پرکاربرد است، مهاجرت و یا جابه‌جایی زنده (Live) ماشین‌مجازی از یک سرور به سرور دیگر است. در این فرآیند ماشین‌مجازی که می‌تواند میزبان یک سرویس مهم سازمان مانند اتوماسیون اداری، مالی، تولید و .. باشد، بدون توقف در سرویس‌دهی از یک سرور به سرور دیگری جابه‌جا می‌شود و این فرآیند از نگاه کاربران سازمان کاملا مخفی می‌باشد. در سامانه مجازی‌سازی سرور PVM این امکان وجود دارد که ماشین‌های مجازی در قالب تسک‌های مهاجرت از یک سرور به سرور دیگر منتقل شوند.

Live Migration کاربردهای زیادی دارد:

 • متوازن‌سازی بار پردازشی در سرورها
 • آزادسازی سرورها جهت انجام فعالیت‌های نگهداری

Replication

هدف از مجازی‌سازی، افزایش سطح اطمینان و پایداری زیرساخت فناوری‌اطلاعات سازمان‌ها است. در کنار سایر قابلیت‌ها، یکی از قابلیت‌های بسیار مهم که به این مسیر کمک می‌کند امکان Replication و یا انتشار ماشین‌مجازی است.

با استفاده از این قابلیت در سامانه مجازی‌سازی سرور PVM، این امکان برای مدیران فناوری‌اطلاعات وجود دارد تا ماشین‌های مجازی خود را در بازه‌های زمانی بسیارکوتاه (15، 20 و .. دقیقه) بین دو سایت PVM در اصطلاح Replicate کنند. عمل Replicate باعث می‌شود که در زمان هر اجرا، یک تصویر لحظه‌ای از ماشین‌مجازی به سایت دیگر منتقل شود و به این واسطه در صورت بروز هرگونه مشکل در سایت اصلی، امکان دسترسی به تازه‌ترین اطلاعات در سایت دیگر وجود دارد.

یکی از کاربردهای بسیار مهم Replication راه‌اندازی سایت پشتیبان در کنار سایت اصلی PVM هست که یک روش بسیار مناسب در برخورد با حوادث ناگوار همچون آتش‌سوزی، خرابی سخت‌افزار و …محسوب می‌شود.

با استفاده از Replication در سامانه مجازی‌سازی سرور PVM سطح اطمینان زیرساخت فناوری سازمان در حد قابل‌توجهی افزایش می‌یابد.

انتشار ماشین مجازی
مدیریت استوریج‌های مختلف

storage

سامانه مجازی‌سازی سرور PVM از استوریج‌های متعددی به منظور میزبانی از اطلاعات ماشین‌های مجازی پشتیبانی می‌کند:

 • Local File System
 • SAN
 • ISCSI
 • Network File System
 • Secure Shell File System

در تکنولوژی مجازی‌سازی دیسک‌های ماشین‌های مجازی در قالب فایل نگهداری می‌شوند، استوریج‌ها، مکانی برای نگهداری از دیسک‌های ماشین‌های مجازی هستند.

مدیریت کاربران

در سامانه مجازی سرور PVM امکان وجود سه سطح کاربر هست:

 • Admin که به تمامی قابلیت‌های سامانه دسترسی دارد.
 • User که می‌تواند مدیریت ماشین‌مجازی اختصاص داده شده به خود را انجام دهد.
 • Audit صرفا امکان مشاهده لاگ‌های سیستم و بررسی و Audit سیستم را دارد.

PVM امکان اتصال به Active Directory و LDAP  را نیز دارد.

مدیریت کاربران

به اشتراک بگذارید.