سامانه USB Server آوید (سایود)

امروزه یکی از دغدغه های مدیران IT مدیریت تمامی پیکربندی‌ها به صورت متمرکز است.

تجهیزات USB در محیط مجازی کارکردهای متعدد دارند، از جمله قفل‌های سخت‌افزاری برای نرم‌افزارها، هاردهای اکسترنال برای جابجایی اطلاعات و…
اتصال این موارد به سرورهای عملیاتی با ریسک‌هایی همچون قطعی تجهیزات، خراب شدن سرور و یا دستگاهی که تجهیز USB به آن متصل هست، خرابی تجهیز USB، و از بین رفتن داده ها و … همراه است.
همچنین برای جابجایی اتصال های USB، لازم است تا شما به دفعات زیاد به اتاق سرور مراجعه کنید که این مسئله با خطرات زیادی مانند مباحث امنیتی، آتش سوزی، خرابی سرور و … همراه است.

«سایود» چگونه عمل می‌کند؟

تمام مباحث فوق با استفاده از سامانه سایود قابل برطرف شدن است. کافیست این سامانه بر روی یک سیستم یا کیس عادی که میزبان تجهیزات USB است، نصب شود. سپس کلیه تجهیزات USB به این سیستم متصل می‌شوند.

سامانه سایود

با استفاده از رابط کاربری «سایود» تجهیزاتی که قرار است از طریق شبکه در دسترس ماشین‌های مجازی قرار گیرند، تعریف می‌شوند.

سامانه سایود

حالا کافی است در تنظیمات ماشین مجازی و در قسمت USB/Saiode تجهیز را به ماشین مجازی معرفی کنیم.

مزایای «سایود» چیست؟

 • رهایی از دغدغه‌ی جابجایی ماشین‌های مجازی
  در محیط مرکز داده، به صورت معمول ماشین‌های مجازی در حال جابجایی در سرورها و کلاسترهای موجود می‌باشند.
  استفاده از «سایود» باعث می‌شود که ماشین‌های مجازی فارغ از دغدغه‌‌ی دسترسی به تجهیزات USB، در مرکز داده جابجا شوند. این موضوع بروز خطا در مدیریت ماشین‌های مجازی را به شدت کاهش می‌دهد.
 • مدیریت متمرکز تجهیزات USB
  مدیریت متمرکز و مستقل از فضای عملیاتی، علاوه بر کاهش ریسک کار با تجهیزات عملیاتی، نظارت متمرکز و امن تجهیزات USB را فراهم می‌کند.
 • انعطاف در اشتراک گذاری تجهیزات USB
  به دلیل در دسترس بودن تجهیزات USB از طریق شبکه، این امکان وجود دارد که به راحتی تجهیزات USB و به تناسب نیاز به ماشین‌های متعددی منتسب شوند.
  به این واسطه اشتراک تجهیزات USB در بین منابع پردازشی به راحتی انجام می‌پذیرد و تغییر آن نیازمند جابجایی فیزیکی تجهیز USB نیست.
آقای امیری فر

اولین نکته که در مورد ” آوید” می‌توان گفت این است که واقعا از نظر پشتیبانی همیشه در دسترس بوده‌اید و حتی خارج از‌ تایم اداری ما با شما ارتباط خیلی خوبی داشته‌ایم.
نکته دوم این است که تیم‌ پشتیبانی واقعا تیمی بسیار کارآمد بوده که به تمام نرم‌افزارها تسلط کامل داشته‌اند.
و نکته اخر، تعامل بسیار دوستانه تیم‌ پشتیبانی شما قابل ستایش است..

آقای رسولی، مدیر فناوری اطلاعات استانداری کهگیلویه و بویر احمد

آوید یک مجموعه بسیار عالی هستند،
که در هیچ شرایطی کارفرماهاشونو تنها نمیزارن و محصول و پشتیبانی بسیار خوب و رضایت بخشی دارند.
قطعا با داشتن محصولات آوید مدیران شبکه آرامش بیشتری خواهند داشت.
به امید روزی که تمامی نیازمندیهای کشور در حوزه فناوری اطلاعات توسط شرکت های بومی همچون آوید تهیه و تامین بشوند.

سرکار خانم محمودی

آوید”سرشار از ایده‌های طلایی، همدلی، پشتکار و ارتباط بسیار عالی با مشتریان
بسیار خوشحالم از همکاری با شما

نحوه استفاده از «سایود» چگونه است؟

«سایود» به دو شیوه قابل استفاده است:

 1. به صورت مستقل
 2. به عنوان ماژول PVM

استفاده به صورت مستقل به معنای نصب «سایود» بر روی یک سیستم مستقل و اشتراک تجهیزات در سطح شبکه به منظور استفاده توسط PVM می‌باشد. این شیوه روش معمول و رایج در استفاده از «سایود» است.

در راهکار دوم، کارفرمایان می‌توانند ماژول «سایود» را بر روی سامانه PVM فعال کنند. بدین شکل، تجهیز USB متصل به هر کدام از سرورهای PVM می‌تواند توسط «سایود» در تمامی سرورهای موجود در مجموعه استفاده شود.

«سایود» نامی برای کاربرد دسترسی از راه دور به تجهیزات USB در هایپروایزور(سامانه مجازی ساز) بومی PVM می‌باشد. سامانه PVM به عنوان تنها محصول مجازی ساز ایرانی، دارای تاییدیه امنیتی افتا و پدافند غیر عامل، و به عنوان یک محصول دانش بنیان شناخته شده است.
این سامانه اجزای گوناگونی دارد که براساس مسیر تکنولوژی و نیازهای داخل توسعه یافته است. از جمله کاربردهای PVM دسترسی از طریق شبکه به تجهیزات USB می‌باشد که با نام «سایود» به آن اشاره می‌شود.

تاییدیه امنیتی افتا