صفحه اصلیآشنایی با OpenStack

OpenStack یک سیستم‌­عامل ابری است که منابع محاسباتی، ذخیره‌­سازی و شبکه را در سراسر مرکز داده کنترل می­‌کند. تمامی این منابع توسط APIهایی با مکانیزم‌­های تأیید شده‌ی رایج، مدیریت می‌شوند.

OpenStack

در OpenStack فراتر از عملکرد استاندارد زیرساخت به­‌عنوان یک سرویس، از اجزا و مؤلفه­‌های اضافی برای اهداف زیر استفاده می­‌شود:

 • اطمینان از دردسترس بودن برنامه­‌های کاربر به مدت طولانی
 • مدیریت خطا
 • مدیریت سرویس‌­­ها

نحوه استفاده از OpenStack در محیط ابری چگونه است؟

OpenStack به­‌عنوان یک سرویس Iaas درنظر گرفته می­‌شود. این سرویس وظیفه فراهم کردن زیرساخت­‌ها را برعهده دارد. فراهم آوردن زیرساخت‌­ها به ­این معنی است که OpenStack باعث می‌شود تا کاربران به ­سرعت بتوانند لایه­‌های جدید برای مدیریت ماشین­‌های مجازی ایجاد کنند. این لایه­‌های جدید بر روی دیگر اجزای ابری نیز قابل اجرا هستند.

OpenStack 2

مؤلفه­‌های OpenStack را بشناسید

OpenStack از مؤلفه­‌های مختلف و قابل حمل تشکیل شده است. به دلیل ماهیت باز، هر فردی می‌تواند اجزا و مؤلفه­‌های دیگری را به OpenStack اضافه کند تا در رفع نیازهای خود به آن کمک کند.

جامعه­‌ی OpenStack به‌­طور مشترک 9 مؤلفه اصلی را شناسایی کرده است. این اجزا بخشی از هسته­‌ی OpenStack بوده و به­‌عنوان جزئی از آن توزیع می­‌شوند. در ادامه اسامی مؤلفه‌­های فوق به همراه کاربرد آن‌­ها آمده است:

 • Nova

Nova موتور محاسباتی اولیه در OpenStack است. وظیفه­‌ی آن استقرار و مدیریت تعداد زیادی از وظایف محاسباتی از جمله ماشین­‌های مجازی است.

 • Swift

Swift یک سیستم ذخیره­‌سازی برای اشیاء و فایل­‌ها است. با استفاده از این مؤلفه، توسعه‌دهندگان می­‌توانند به­‌جای ایده­‌ی سنتی در مورد مراجعه به فایل­‌ها توسط مکان آن­‌ها بر روی درایو دیسک، اطلاعات را توسط یک شناسه­‌ی منحصربه‌فرد ذخیره کرده و به آن­‌ها دسترسی پیدا کنند. این امر مقیاس‌بندی را تسهیل کرده و به سیستم اجازه می‌­دهد تا درصورت خرابی دستگاه و یا اتصال به شبکه از اطلاعات، نسخه پشتیبان تهیه کند.

 • Cinder

Cinder یک مؤلفه ذخیره­‌سازی بلاکی است که رایانه را قادر به دستیابی به مکان­‌های خاص در درایو دیسک می­‌کند. این روش برای دستیابی به اطلاعات در سناریوهایی که سرعت دستیابی به داده­‌ها در آن‌­ها اهمیت دارد، مورد استفاده قرار می­‌گیرد.

 • Neutron

Neutron قابلیت اتصال به شبکه را برای OpenStack فراهم می‌­کند. توسط این قابلیت هریک از مؤلفه­‌های استقرار، می­‌توانند به سرعت و به­‌صورت کارآمد با یکدیگر ارتباط برقرار نمایند.

 • Horizon

Horizon همان داشبورد OpenStack بوده و تنها رابط گرافیکی OpenStack است. توسعه‌دهندگان می‌توانند از طریق یک API به همه‌­ی اجزای OpenSack به­‌صورت جداگانه دسترسی داشته باشند. این در صورتی ­است که داشبورد به مدیران سیستم یک دیدگاه به آنچه در ابر اتفاق می­‌افتد، داده و اجازه می­‌دهد درصورت نیاز آن ­را مدیریت کنند.

 • Keystone

Keystone برای کاربران خدمات و سرویس‌­های هویتی را ارائه می‌­دهد. در واقع Keystone یک لیست مرکزی از تمامی کاربران ابر OpenStack است که امکان دسترسی چندگانه را برای آن­ها فراهم می‌کند؛ به­ این معنی که توسعه‌دهندگان می‌­توانند به ­راحتی روش­‌های دسترسی موجود برای کاربران را در Keystone ترسیم نمایند.

 • Glance

Glance خدمات و سرویس­‌های تصویر را به OpenStack ارائه می­‌دهد. در این حالت، تصاویر به کپی­‌های مجازی دیسک­‌های سخت اشاره می­‌کنند. Glance اجازه می­‌دهد تا هنگام استقرار نمونه­‌های جدید ماشین مجازی، از این تصاویر به­‌عنوان الگو استفاده شود.

 • Ceilometer

از Ceilometer برای ارائه خدمات و سرویس­‌های مانیتورینگ برنامه­‌های کاربر استفاده می‌­شود. این مؤلفه امکان ارائه خدماتی مانند میزان بار کاری، میزان دردسترس بودن، میزان مصرف حافظه­‌ی برنامه­‌ی مورد استفاده و مواردی از این قبیل را برای کاربران محیط ابر فراهم می‌­نماید.

 • Heat

Heat به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌­دهد تا نیازهای یک برنامه ابری را در یک فایل ذخیره کنند. این فایل مشخص کننده­‌ی این است که چه منابعی برای برنامه­‌ها ضروری هستند. همچنین مؤلفه­‌ی Heat به مدیریت زیرساخت­‌های مورد نیاز برای اجرای سرویس ابر کمک می­‌کند.

به اشتراک بگذارید.

بیشتر بخوانیم

مقالات مرتبط

1399-10-22 15:25:18 +00:00