آیا می‌دانید تحول در صنعت نرم‌افزار چگونه اتفاق افتاده است؟

ما از 35 سال گذشته تاکنون شاهد تحولاتی عظیم در صنعت نرم­‌افزار بوده­‌ایم. برخی از این تحولات عبارتند از:

1. سیستم­‌های عامل GUI

اولین سیستم­‌عامل­‌های Mac و Windows که از رابط‌های بصری برای انجام محاسبات شخصی استفاده می­‌کنند.

 

2. مدل­‌های سرویس‌­های تجاری

سرویس­‌های پرداخت، مجوزهای گران‌قیمت سایت­‌ها را حذف کرده و تصویب سیستم‌­عامل­‌ها و ابزارهای جدید توسط مصرف‌­کنندگان و مشاغل را تسریع می­‌بخشند.

 

3. محاسبات ابری:

جهت توسعه سریع­ و ارزان‌قیمت­، به میزبانی و پشتیبانی از راه­‌حل­‌های نرم‌­افزاری می‌­پردازد.

 

4. برنامه‌­ها:

برنامه­‌های رایج در تلفن­‌های همراه که اکنون بخشی از چگونگی صحبت و استفاده از نرم‌­افزار در دستگاه­‌ها و سیستم­‌عامل­‌ها هستند.

 

5. توسعه Agile:

روند توسعه نرم‌­افزار را تسریع می‌­بخشد.

 

Lean Startup .6:

چارچوبی برای ایجاد محصولات با حداقل سود فراهم می­‌آورد. این چارچوب موجب رشد Startupها و برنامه­‌های جدید در صنایع شده است.

تحولات فوق باعث وابستگی عمیق دنیای اقتصاد به فن­‌آوری­‌های نرم‌­افزاری شده و فعال­‌سازی مدل‌های تجاری را با نرم‌­افزارها ممکن می‌­سازد.

 

آینده نرم‌افزار برای سیستم‌عامل­‌های فاقد کد است!

برخی برنامه­‌های نرم‌­افزاری از جمله Salesforce، Pipedrive، Trello، Airtable، و سایر پلتفرم‌­هایی که براساس اصول فاقد کد ساخته شده­‌اند بر روی عملکردهای خاص مانند تیم‌­های فروش تمرکز دارند. برخی دیگر نیز همکاری‌­های عمومی­‌تر را ارائه می­‌دهند. استراتژی­‌های بدون کد بر چهار ناحیه متمرکز هستند. این نواحی عبارتند از:

  1. Drag and Drop بر روی widgetها و یا سایر عناصری که می­‌توانند به­‌صورت بصری برای سازمان­‌دهی ساختار برنامه­‌ها و یا پیکربندی فرآیندهای تجاری به­ کار روند.
  2. ایجاد فیلترهای ساده و همچنین پرس و جوهای داده‌­ای برای انجام سفارشی­‌سازی­‌های لحظه‌­ای.
  3. استفاده از APIها جهت یکپارچه‌­سازی آسان داده­‌ها در سرویس­‌های وب متنوع یا دیگر برنامه­‌ها.
  4. گسترش درخواست کاربران غیرفنی در مقابل هدف قرار دادن توسعه‌­دهندگان سنتی.

تا قبل از ورود رابط­‌های GUI که باعث ایجاد تحول در محاسبات شخصی شدند، مسیر اصلی استفاده از رایانه­‌ها محدود به فن­اوری­‌های مورد استفاده در سیستم‌عامل DOS و سایر زبان­‌های برنامه‌نویسی بود. سیستم‌­عامل­‌های Mac و Windows زمینه را ایجاد کرده و به تمامی افراد این امکان را دادند تا با سرعت و متناسب با نیازهای خود برنامه­‌های نرم­‌افزاری را آموخته و استفاده نمایند. برنامه­‌های در حال توسعه و سفارشی­‌سازی آنها نیز محدود به فن­اوری­‌های فوق هستند.

 

اما همه چیز در حال تغییر است!

درست مانند سرویس­‌های Google Cloud و  Amazon Web در بازار زیرساخت رایانش ابری، در آینده پلتفرم‌­های زیرساخت فاقد کد از توسعه سفارشی به مدل­‌های فاقد کد و مدل­‌های تجاری تغییر جهت خواهند داد. به ­عنوان مثال Zapier اشتراک­‌گذاری داده­‌ها را در ده‌­ها برنامه امکان­‌پذیر می‌­سازد. Github قطعه کدی را ارائه می‌­دهد که صدها موضوع را برای استفاده فوری در توسعه برنامه­‌های کاربردی ارائه می­‌دهد. بزرگ‌ترین فرصت­‌های بدون کد شامل زیرساخت­‌های کلی برای توسعه برنامه‌های فاقد کد و برنامه­‌های کاربردی نسل آینده در تمامی صنایع است.

 

روند کسب بازار بدون کد

مانند هر تحولی، اتخاذ نرم‌­افزارهای بدون کد و رویکردهای آن یک شبه اتفاق نخواهد افتاد. اما نیروهای قابل توجهی درحال پیش‌برد روند آن هستند.