نصب سامانه مجازی‌سازی PVM نسخه 3 چگونه است؟

الزامات و نیازمندی­‌ها

نیازمندی­‌های سخت‌افزاری

برای نصب سامانه مجازی‌سازی PVM  نسخه 3 به حداقل منابع سخت‌افزاری زیر نیاز است:

 1. CPU‌: تمام CPUهایی که از تکنولوژی hardware-accelerated virtualization پشتیبانی می‌کنند.

نکته: شما باید ویژگی Virtualization را در داخل BIOS  فعال کنید.

جهت بررسی و اطمینان از  فعال بودن ویژگی Virtualization می‌توانید بعد از نصب PVM  ویژگی­‌های svm,vmx را از داخل فایل مشخصات CPU به شکل زیر مشاهده کنید:

grep -E ‘svm|vmx’ /proc/cpuinfo

 1. Network Interface : هر Host در ساختار PVM به حداقل دو کارت شبکه با حداقل پهنای باند 1 Gbps نیاز دارد. یک کارت شبکه جهت عملیات­‌های مدیریتی همچون Migration و Backup رزرو می‌شود و از کارت شبکه دیگر جهت تبادل اطلاعات  VM استفاده می‌شود.
 2. Memory : حداقل RAM موردنیاز GB 2 می‌باشد. حداکثر RAM  قابل‌پشتیبانی 4 TB می‌باشد. لازم به ذکر است که حداقل RAM در نظر گرفته شده برای اجرای سرویس‌های PVM،برابر با GB 2 می‌باشد. بسته به RAM موردنیاز VMها، به حداقل مقدار  RAM افزوده می‌شود.
 3. Storage : حداقل  Storage مورد نیاز جهت نصب و راه‌اندازی سامانه مجازی‌سازی PVM برابر با 50 GB است. در ادامه لیستی از حداقل فضاهای اختصاص داده شده به پارتیشن­‌ها ارائه می‌شود:
 • boot = 500 MB
 • (root) >= 48 GB (شامل دایرکتوری های :tmp-var-home)
 • swap >=1 GB
 • boot / efi = 500 MB

توصیه می‌شود برای فضای swap از HardDiskهای با سرعت حداقل 10 K  استفاده شده و از تعریف فضای  swap بر روی Deviceهای Portable، مانند USB Flashها خودداری شود.

نصب PVM Node

در ابتدای نصب اشاره به ساختار درونی سامانه مجازی­‌سازی PVM امری ضروری است. پس به شکل مختصر به ساختار مدیریتی PVM اشاره می‌شود.

سامانه مجازی‌سازی PVM به صورت Self-Hosted Engine عمل کرده و نیازی به راه‌اندازی سیستم مجزا برای مدیریت Node ندارد. در ساختار PVM هر Node می‌تواند به عنوان Master عمل کند.

Master Node به Nodeای اطلاق می‌شود که وظیفه مدیریت خود و دیگر Nodeها را بر عهده می‌گیرد و تنها یک Node به عنوان Master در کلاستر عمل می‌کند. در صورت از دسترس خارج شدن Master Node این مجوز به Host دیگری واگذار شده و در نتیجه هیچ‌گاه یک کلاستر بدون مدیر نمی‌­ماند.

فرایند نصب PVM Node

 • دانلود آخرین نسخه PVM
 • برای نصب PVM Node ابتدا فایل iso را دانلود کنید.
 • ایجاد یک bootable device از فایل PVM مانند USB یا DVD.
 • روشن نمودن سیستم و Boot نمودن سیستم با  bootable device ایجادشده از فایل PVM (DVD,USB).
 • انتخاب گزینه نصب PVM.

نکته: در صورتی که سیستم شما بر روی UEFI Boot تنظیم شده باشد گزینه Install  EFI PVM نمایش داده می‌شود و باید انتخاب شود. در غیر این صورت گزینه

Install  PVMOS3 نمایش داده می‌شود که برای شروع نصب باید انتخاب شود.

بعد از سپری شدن مرحله بررسی­ اولیه سخت‌­افزاری سیستم، به محیط نصب وارد می‌شویم .

 • انتخاب تنظیمات دلخواه در صفحه Installation Summary

نکته: گزینه‌های پیش­‌فرض انتخاب شده در مرحله نصب، مناسب می‌باشد و نیازی به تغییر آن نیست. تنها بخش Installation در مرحله نصب نیاز به تنظیم دارد. در این بخش پارتیشن‌­های لازم روی دیسک‌­ها تنظیم می‌شوند.

در این صفحه( Installation Summary ) سه دسته‌بندی از گزینه­‌ها به شرح زیر وجود دارد:

 1. LOCALIZATION
  • Keyboard

مشخص نمودن زبان صفحه کلید ( انتخاب مقدار پیش‌­فرض )

 • Language Support

انتخاب زبان مورد نظر در فرآیند نصب سیستم ( انتخاب مقدار پیش‌فرض )

 • Time & Date

مشخص نمودن مکان و منطقه زمانی

 1. SOFTWARE
  • Installation Source

مشخص نمودن منبع اصلی بسته­‌های نرم‌افزاری جهت نصب (به صورت پیش‌فرض منبع، شناسایی و انتخاب می‌شود).

 • Software Selection

انتخاب ویژگی­‌های مورد نیاز PVM برای نصب (به صورت خودکار ویژگی­‌های لازم انتخاب شده است).

 1. SYSTEM
  • Installation Destination

پارتیشن­‌بندی و انتخاب محل نصب سیستم‌عامل

پارتیشن­‌بندی سیستم به دو صورت Automatic و Custom امکان‌پذیر است. شما می‌توانید جهت انجام این کار دیسک­‌های مورد نیاز جهت پارتیشن­‌بندی را در قسمت local standard disk انتخاب نموده و سپس به یکی از روش­‌های زیر تنظیمات را انجام دهید:

 • پارتیشن‌بندی خودکار

Automatic: چنانچه تمایل به نصب سریع و ساده PVM دارید می‌توانید گزینه Automatic را انتخاب و عملیات مربوط به پارتیشن­‌بندی را به دست سیستم بسپارید. در این حالت پارتیشن­‌هایی با عناوین زیر ایجاد و جهت نصب استفاده می‌شود:

 • boot
 • (root)
 • swap

در صورتی که سیستم شما از  boot EFI پشتیبانی کند به لیست قبل مورد زیر اضافه می‌شود:

 • /boot /efi

لازم به ذکر است که قسمت عمده فضای آزاد و پارتیشن‌بندی نشده موجود بر روی  HardDisk به پارتیشن (root) اختصاص می­‌یابد. در صورتی که فضای آزاد و پارتیشن‌­بندی نشده به حد نصاب خود نرسد به شکلی که فضای کافی برای نصب وجود نداشته باشد پنجره هشداری به شکل زیر نمایش داده می‌شود. در این قسمت نیاز است پارتیشن­‌های موجود بر روی HardDisk را پاک نمایید تا به اندازه کافی فضا برای ایجاد پارتیشن­‌ها فراهم شود.

(هشدار: در مواقع استفاده از گزینه اتوماتیک برای پارتیشن­‌بندی از تهیه نسخه پشتیبان از دیتاهای موجود بر روی HardDisk خود اطمینان پیدا کنید).

برای ادامه و آزاد نمودن فضای لازم و کافی جهت ادامه نصب می‌توانید دکمه Reclaim space را انتخاب نمایید تا به پنجره مدیریت پارتیشن­‌های موجود بر روی HardDisk انتقال داده شوید.

در این بخش در صورتی که بخواهید تعدادی از پارتیشن­‌ها را حذف نمایید، می‌توانید پارتیشن مورد نظر خود برای حذف را انتخاب و سپس گزینه Delete را انتخاب کنید. در صورت عدم نیاز به همه پارتیشن‌­ها می‌توانید گزینه Delete all را انتخاب کرده و در انتها گزینه Reclaim space را برای اعمال تغییرات انتخاب کنید.

 • پارتیشن‌بندی پیشرفته:  

در این روش عملیات پارتیشن­‌بندی به صورت دستی و متناسب با نیاز صورت می‌پذیرد.

Custom :  از این گزینه جهت پارتیشن­‌بندی پیشرفته استفاده می‌شود. حداقل پارتیشن­‌هایی که برای نصب سامانه PVM نیاز است به شرح زیر می‌باشد:

 • boot
 • (root)
 • swap

در صورتی که سیستم شما از boot EFI پشتیبانی کند و آن در BIOS سیستم فعال باشد، به لیست قبل مورد زیر اضافه می‌شود:

 • /boot/efi

برای هر کدام از پارتیشن‌­های شرح داده شده نیاز به حداقل فضاهایی می‌باشد که در قسمت حداقل نیازمندی­‌های سخت‌افزاری در ابتدا ذکر شده است. اما لازم است مجددا حداقل فضای مورد نیاز برای هر پارتیشن را ذکر کنیم:

 • boot = 500 MB àFile System = ext4
 •  (root) >= 48 GB à File System = ext4 or xfs
 • swap >= 1 GB àFile System = swap
 • boot /efi = 500MB àFile System = EFI System Partition

در ادامه یک نمونه پارتیشن به صورت دستی ایجاد می‌شود و شما می‌توانید مشابه این روش، تمام پارتیشن­‌ها را ایجاد کنید.

 • ایجاد پارتیشن /boot

انتخاب گزینه  Standard Partition از کادر بازشوی New Mount Point.

انتخاب گزینه + برای ایجاد یک پارتیشن جدید.

الف: انتخاب گزینه /boot از لیست mount point.

ب: انتصاب مقدار 500MB در کادر desired capacity.

ج: انتخاب دکمه add mount point.

در ادامه نوع فایل سیستم را از کادر بازشوی File System برابر با ext4 قرار دهید.

و بر روی Update Setting کلیک کنید.

این فرایند را برای دیگر پارتیشن­‌ها نیز انجام دهید.

نکته: در صورتی که از یک HardDisk با ظرفیت بالا برای نصب استفاده کنید، می‌توانید از فضای باقی‌مانده بر روی دیسک برای ذخیره اطلاعات استفاده کرده و آن رادر قالب پارتیشن مستقل استفاده نمایید. در انتهای ایجاد پارتیشن­‌ها چیزی شبیه به تصویر زیر خواهید داشت.

در انتها برای اعمال تغییرات گزینه Done را انتخاب کنید. در پنجره نمایش داده شده در صورت اطمینان از درستی تغییرات و اعمال آن گزینه Accept Changes را انتخاب کنید.

در ادامه به  پنجره Installation Summary برمی‌گردیم.گزینه‌های باقی‌مانده به شرح زیر است:

 • KDUMP

انتخاب enable برای این ویژگی ( به صورت پیش‌­فرض انتخاب شده است ).

 • Network & Host Name

تنظیمات مربوط به نام دامنه و شبکه هر PVM Node . از این قسمت می‌توان صرف­‌نظرکرده و بعد از اتمام نصب در اولین ورود به سیستم این موارد را تنظیم کرد.

 • Security Policy

انتخاب مقدار پیش‌­فرض

بعد از انجام تمام تنظیمات برای شروع فرآیند نصب PVM گزینه Begin Installation را انتخاب کنید.

بعد از انتخاب این گزینه عملیات نصب شروع شده و در هنگام نصب شما می‌توانید پسورد مورد نظر برای کاربر root را تنظیم کنید. برای انجام این کار root password را انتخاب و رمز عبور pdnsoft را برای کاربر root تنظیم کنید. شما می‌توانید این پسورد را بعد از اولین استفاده از رابط کاربری تغییر دهید.

بعد از اتمام فرایند نصب گزینه reboot را انتخاب و سپس Bootable Media (DVD or USB Flash) خود را خارج کنید.

پیکربندی  اولیه PVM Node

بعد از اتمام نصب PVM بر روی سیستم خود و در اولین ورود به سیستم باید تنظیمات اولیه PVM Node را انجام دهید. برای این منظور با استفاده از نام کاربری root و کلمه عبوری که در زمان نصب تنظیم کرده‌­اید به سیستم وارد شوید. سپس دستور sbone را اجرا کنید.کنسولی مشابه تصویر زیر باز و باید تنظیمات مربوط به Node را ثبت کنید.

Hostname: نام مورد نظر برای Node خود را در این قسمت تنظیم کنید. Host name تعریف شده نشان‌دهنده نام Node در تنظیمات کلاستر است.

Domain: نام دامنه سازمان خود را در این قسمت وارد کنید.

جهت جابه‌جایی بین قسمت­‌ها می‌توانید با استفاده از کلید Tab از روی صفحه کلید خود استفاده کنید. جهت ادامه تنظیمات گزینه Next  را انتخاب کنید.

Timezone: منطقه زمانی خود را از فهرستTime Zone انتخاب کنید.

جهت ادامه تنظیمات گزینه Next را انتخاب کنید.

در این قسمت از تنظیمات، لیستی از تمام کارت­‌های شبکه شناسایی شده توسط سیستم‌عامل نمایش داده می‌شود.

همان‌طور که در بخش حداقل نیازمندی­‌ها بیان شد، در سامانه مجازی‌سازی PVM حداقل به دو کارت شبکه نیاز می‌باشد. در این مرحله باید کارت­‌های شبکه مورد استفاده برای ارتباط  شبکهVM ها انتخاب شوند. در صورتی که از ویژگی کلاسترینگ  PVM استفاده می‌کنید باید به این نکته توجه داشته باشید که نام کارت­‌های شبکه انتخاب شده برای vm در تمام Node ها یکسان و هم‌نام باشند که در این بخش با استفاده از گزینه Change Name می‌توانید نام کارت­‌های شبکه خود را  به نام دلخواه تغییر دهید.

برای انتخاب کارت­‌های شبکه مورد نظر جهت ارتباط ماشین­‌های مجازی به شبکه بیرون، از کلید Space صفحه‌کلید استفاده کنید.

نکته: در این مرحله باید حداقل یک کارت شبکه را برای استفاده به عنوان کارت شبکه  Manage در مرحله بعد، بدون علامت * رها کرد. از این کارت شبکه جهت مدیریت Node و Cluser استفاده می‌شود. تنظیمات شبکه مرتبط با شبکه مدیریتی Node در ادامه توضیح داده می‌شود.

جهت ادامه تنظیمات گزینه Next  را انتخاب کنید.

در مرحله بعد (PVM Interface) با استفاده از کلیدهای جهت‌نمای بالا و پایین از صفحه کلید، کارت شبکه‌ مورد نظر جهت مدیریت  Node را انتخاب کنید. لازم به یادآوری است که در این لیست تنها کارت‌­های شبکه­‌ای قابل مشاهده است که در مرحله قبل انتخاب نشده باشد.

در کادر مقابل IP، آدرس IP مربوط به Node را تنظیم و در ادامه مقدار Netmask و Gateway مربوط به شبکه خود را در کادرهای مرتبط با خود وارد کنید.

در این مرحله با انتخاب گزینه Finish تنظیمات مربوط به Node ذخیره و اعمال می‌شود.

اجرای سرویس­‌های PVM

جهت اجرای سرویس‌­های PVM در هر زمانی با استفاده از دستور  sbone می‌توانید وارد پنجره تنظیمات Node  شده و با استفاده از گزینه PVM و سپس زیرگزینه Start/Stop Service سرویس­‌ها را اجرا کنید.

با استفاده از گزینه Start می‌توانید سرویس‌ها به صورت دستی اجرا کنید.

در صورتی که می‌خواهید سرویس­‌ها به صورت اتوماتیک در زمان Boot اجرا شود، می‌توانید در این مرحله تیک گزینه Start automatically را انتخاب کرده تا دیگر نیازی نباشد به صورت دستی سرویس‌­ها را اجرا کنید.

بعد از اجرای سرویس‌­ها می‌توانید با استفاده از PVM Manager به آن متصل شوید و ماشین­‌های مجازی خود را مدیریت کنید.

چرا مشتریان ما، آوید را انتخاب می‌کنند؟

ره‌آورد آوید برای مدیران فناوری‌اطلاعات،آرامش و اطمینان خاطر نسبت به زیرساخت فناوری سازمان خود است. همچنین برخورداری از پشتیبانی و همراهی تیمی مجرب و کارآزموده در حوزه مجازی‌سازی سرور و دسکتاپ، عامل مهمی برای انتخاب آوید می‌باشد.