سامانه مدیریت ماشینهای‌ مجازی رایانش ابری آوید (PVM)، به عنوان اولین سامانه ایرانی مجازی⁠سازی سرورها شناخته می⁠شود که توسط متخصصان شرکت رایانش ابری آوید توسعه یافته است. این سامانه به منظور پیاده سازی تکنولوژی مجازی سازی سرورها و کاربران و مدیریت آنها در ادارات، شرکتها و سازمانها طراحی شده است. تکنولوژی ماشین‌های مجازی یا Virtual Machine بستری را بر روی سخت‌افزار ایجاد می‌کند تا امکان اجرای چندین سیستم‌عامل مختلف و مجزا از یکدیگر بطور همزمان بر روی یک سیستم فراهم آید.

مزایای گسترده این تکنولوژی از جمله کاهش هزینه‌های جاری و سخت افزاری و همچنین افزایش بهره⁠وری وکاهش زمان بازیابی سیستمها، شرکت رایانش ابری آوید را بر آن داشت تا اولین سامانه کاملاً بومی و ایرانی خود را در زمینه مجازی⁠سازی سرورها تحت عنوان «PVM» طراحی، توسعه و معرفی نماید. سامانه PVM در آینده بسیار نزدیک قادر خواهد بود بستر مناسب را جهت اجرای فناوری رایانش ابری (Cloud computing) فراهم آورد.

از جمله مهمترین قابلیت‌های فنی سامانه PVM به قرار ذیل است:

پشتیبانی از انواع سیستم‌عاملها (ویندوز، لینوکس، یونیکس) به عنوان ماشین مجازی‌

پیاده‌سازی سرورهای مجازی در قالب سیستمهای همکار (Cluster) (یکی از روشهای پیاده‌سازی High Availability)

پیاده‌سازی انواع سیاستهای Online/Offline Backup

ایجاد الگو (Template) از ماشینهای‌مجازی نصب شده (با این شیوه ایجاد ماشینهای‌مجازی مورد نیاز با سرعت بسیار مناسبی انجام می‌شود.)

پیاده‌سازی سوییچ مجازی (Virtual Switch)

فعالیت در سیستمهای ۳۲ و ۶۴ بیتی

امکان تهیه تصویر لحظه‌ای (Snapshot) از ماشینهای‌مجازی

مانیتورینگ سرورهای مجازی‌سازی و ماشینهای‌مجازی

Live Migration یا انتقال آنلاین ماشینهای‌مجازی از یک سرور فیزیکی به سرور دیگر در محیط‌های دارای استوریج مرکزی

پشتیبانی از سیستم‌های سخت‌افزاری گوناگون (HP، IBM و …)

PVM Installer
سامانه PVM Manager

سامانه PVM دارای رابط کاربری تحت ویندوز می⁠باشد که امکان مدیریت آسان ماشینهای مجازی و مانیتورینگ منابع را فراهم آورده است.

شما بازدید کننده محترم می⁠توانید سامانه PVM  را توسط لینکهای ذیل دریافت کنید. سامانه PVM هم‌اکنون در بسیار از مراکز مهم دولتی و غیر دولتی نصب و راه اندازی گردیده است.

لازم به ذکر است جهت استفاده از سامانه PVM لازم است «سامانه PVM» و «رابط کاربری PVM» دانلود و نصب و راه اندازی گردند و شما با نصب و راه اندازی این سامانه قادر خواهید بود از مجوز آزمایشی (Trial License)   استفاده کنید.

لازم به ذکر است که در نسخه 2.2 دریافت Trial License ضروری است. اما در نسخه 2.4 بدون دریافت مجوز Trial امکان ایجاد و اجرای 6 ماشین مجازی وجود دارد.

جهت خرید محصول و یا تمدید دوره آزمایشی با واحد فروش شرکت تماس حاصل فرمایید. از شما سرور گرامی تقاضا می‌شود جهت برقراری تماس با شرکت رایانش ابری آوید از آدرس‌های ذیل استفاده نمایید:

جهت مکاتبه با واحد فروش sales@cloudavid.com

جهت ارائه ابهامات و سوالات خود در زمینه محصول support@cloudavid.com

نکته: بعد از نصب سامانه PVM با ورود به کنسول سرور با نام کاربری root (کلمه عبور در مستند «راهنمای نصب و راه اندازی رابط کاربری PVM» ذکر شده است) و زدن دستور زیر نسبت به Update سامانه PVM اقدام فرمایید:

کپی کردن
دانلود PVM