Procmon، ارمغان جدید مایکروسافت برای جامعه متن‌باز در سیستم‌عامل‌های لینوکس

صفحه اصلیProcmon، ارمغان جدید مایکروسافت برای جامعه متن‌باز در سیستم‌عامل‌های لینوکس

ارمغان جدیدِ مایکروسافت، برای جامعه متن‌باز در سیستم‌عامل‌های لینوکس چیست؟

در گذشته‌های نه‌چندان دور، میان کمپانی مایکروسافت و جامعه متن‌باز رابطه‌ای وجود نداشت. اما در سال‌های اخیر، مدیران مایکروسافت در برابر هجوم نرم‌افزارهای متن‌باز روی خوش نشان داده‌اند.

این اتفاق به طور چشم‌گیری تحت رهبری Satya Nadella نمود پیدا کرده است. برای اثبات این حرف، دیگر نیازی به سرچ کردن نرم‌افزارهای ویندوز برای سیستم‌های لینوکسی نیست. در حال حاضر لینوکس در دلِ ویندوز قرار دارد و بزرگ‌ترین منبع کُد متن‌باز، یعنی github تحت مالکیت مایکروسافت است.

Procmon ارمغان تازه مایکروسافت برای جامعه متن‌باز

اخیرا مایکروسافت برای سیستم‌های لینوکسی به توسعه ابزار procmon پرداخته است. این ابزار برای سیستم‌های ویندوزی در مجموعه نرم‌افزارهای windows sysintervals موجود است.

مایکروسافت در صفحه‌ی گیت‌هاب نرم‌افزار procmon، این‌گونه شرح می‌دهد:

” این ابزار، برگرفته از ابزار procmon موجود در مجموعه ابزارهای sysintervals است. ساختار آن برای سیستم‌های لینوکسی تطبیق داده شده و توسعه‌دهندگان لینوکس از آن جهت ردیابی system callها استفاده می‌کنند”.

ابزار procmon ممکن است برای کاربران عادی لینوکس به خاطر ظاهر کامندی آن، زیاد خوشایند به نظر نرسد. اما برای توسعه‌دهندگان بسیار ارزشمند است.

برای استفاده از این ابزار می‌توانید به آدرس گیت‌هاب آن رجوع کرده و فایل .deb یا سورس کُد مربوطه را دانلود و بر روی سیستم خود نصب کنید. همچنین به علت پیش‌نمایشی بودن نسخه آن، در حال حاضر تنها برای سیستم‌های ubuntu 18.04 با نسخه‌ی کرنل بین 4.18 تا 5.3 می‌توان از این ابزار استفاده کرد. قابل ذکر است ابزار فوق ممکن است با باگ همراه باشد.

به اشتراک بگذارید.

بیشتر بخوانیم

مقالات مرتبط

1399-10-22 13:30:31 +00:00