کانتینر لینوکس

صفحه اصلیکانتینر لینوکس

کانتینر لینوکس یک روش مجازی­‌سازی با استفاده از هسته لینوکس است. از این روش برای اجرای چندین سیستم جداگانه لینوکس بر روی سیستم میزبان استفاده می‌شود.

هسته لینوکس با استفاده از عملکرد cgroups امکان محدودیت و اولویت‌بندی منابع را برای ماشین­‌های مجازی فراهم می­‌کند. در واقع کانتینرها به ­جای ایجاد یک ماشین مجازی تمام عیار، مجازی­‌سازی در سطح سیستم­‌عامل را از طریق یک محیط مجازی فراهم می­‌کنند.

این محیط مجازی فرآیند و فضای شبکه خاص خود را دارد. از ویژگی­‌های برجسته کانتینرها می­‌توان به قابلیت حمل و سازگار بودن آنها اشاره کرد. امروزه کانتینرها به دلیل راحتی استفاده به عنوان یکی از اجزای محبوب و مهم در امنیت IT شناخته می‌­شوند.

چرا از کانتینرها استفاده می‌­کنیم؟

برای درک بهتر اهمیت استفاده از کانتینرها تصور کنید که شما در حال توسعه یک برنامه کاربردی در محیطی با یک پیکربندی خاص هستید. برنامه‌ای که شما در حال توسعه آن هستید وابسته به پیکربندی، کتابخانه­­‌ها، وابستگی­‌ها و فایل­‌های مشخص است.

شما باید محیط خود را تا حد ممکن بدون ایجاد سربار اضافی و به­ صورت محلی تقلید کنید. بنابراین به انطباق برنامه کاربردی با محیط نیاز است. این انطباق باید به­ گونه­‌ای باشد که در سرتاسر محیط کار کند و به همین دلیل از کانتینرها استفاده می‌­شود.

کانتینرهای لینوکس را برای بسیاری از مسائل دیگر نیز می‌توان استفاده کرد. هدف از کانتینرهای لینوکس توسعه سریع­‌تر و رفع نیازهای تجاری بوده و در برخی موارد، مانند جریان داده‌­های real-time با Apache Kafka، وجود کانتینرها ضروری است.

دلیل این ضرورت این است که کانتینرها، تنها راه برای تأمین مقیاس‌پذیری مورد نیاز یک برنامه هستند. همچنین باید در نظر گرفت که اهمیت انتخاب سکوی مناسب کانتینر به اندازه­‌ی اهمیت انتخاب کانتینرها است.

آیا کانتینر همان مجازی‌سازی است؟

بهتر است به کانتینرها و مجازی­‌سازی به ­عنوان مکمل یکدیگر فکر کنید. در ادامه دو روش برای بیان این تصور ذکر شده است:

  • مجازی­‌سازی به سیستم‌­عامل­­‌های شما امکان شبیه­‌سازی بر روی یک سیستم سخت‌افزار واحد را می­‌دهد. این سیستم­‌عامل­‌ها می­‌توانند ویندوز و یا لینوکس باشند.
  • کانتینرها هسته‌­ی سیستم‌­عامل مشابه را به اشتراک گذاشته و فرآیندهای برنامه را از باقی سیستم جدا می­‌کنند. برای مثال سیستم‌های لینوکس ARM کانتینرهای لینوکس ARM، سیستم­‌های لینوکس x86 کانتینرهای لینوکس x86 و سیستم‌­های ویندوز x86 کانتینرهای ویندوز x86 را اجرا می­‌کنند. کانتینرهای لینوکس به شدت قابل حمل هستند اما باید با سیستم زمینه سازگار باشند.
linux container

مجازی‌­سازی از یک hypervisor جهت شبیه‌سازی سخت‌افزار استفاده می‌کند. Hypervisor به چندین سیستم‌عامل اجازه می‌­دهد تا در کنار هم اجرا شوند. این­ کار به اندازه­‌ استفاده از کانتینرها سبک نیست.

هنگامی­ که شما منابعی محدود با قابلیت­‌های محدود دارید، نیاز به استقرار برنامه­‌های سبک‌وزن دارید. کانتینرهای لینوکس به ­صورت بومی بر روی سیستم‌­عامل اجرا شده و آن­ را در تمام کانتینر خود به اشتراک می­‌گذارند. بنابراین برنامه و سرور­های شما سبک مانده و به­ سرعت به­ صورت موازی اجرا می­‌شوند.

کانتینرهای لینوکس یک جهش تکاملی در توسعه، استقرار و مدیریت برنامه­‌ها هستند. دیسک‌های مجازی کانتینر لینوکس قابلیت حمل و کنترل ماشین­‌های مجازی را برای شما فراهم می­‌کنند. در مقایسه با ماشین­‌های مجازی، یک کانتینر لینوکس در حال اجرا حساسیتش نسبت به منابع کمتر و دارای یک رابط استاندارد است. انزوای برنامه را حفظ می­‌کند و به ­عنوان بخشی از یک برنامه­‌ بزرگ­‌تر (چندین کانتینر) آسان‌­تر مدیریت می‌شود.

درباره امنیت کانتینرها چه می‌­دانید؟

امروزه کانتینرها از محبوبیت خاصی برخوردار هستند. جهت برقراری امنیت در کانتینر، به حفاظت از پایپ‌لاین کانتینر و برنامه کاربردی نیاز است. محیط‌­های توسعه و زیرساخت‌­­ها نیز، به برنامه‌­ای برای ادغام با ابزارها و خط مشی­‌های امنیتی سازمان نیاز دارند.

به اشتراک بگذارید.

بیشتر بخوانیم

مقالات مرتبط

1399-10-22 13:09:30 +00:00