درسهای سختی که از آتش سوزی مهیب مرکز داده OVHCloud حاصل شد

حوادث با احتمالات کمتر همچون زلزله و آتش سوزی معمولا در محاسبات روزمره مدیران فناوری اطلاعات جایی ندارند. اما هنگامی که رخ می‌دهند، عمق تاثیرگذاری و تبعات ناشی از آن تمامی توجهات را به سمت و سوی این موارد معطوف می‌کند.

آتش سوزی ساعت 2 بامداد چهارشنبه 10 مارس 2021 در یکی از مراکز داده شرکت OVH Cloud رخ داد. این موضوع باعث شد که سرویسهای قابل توجهی در دنیا از مدار سرویس خارج شوند.
آتش سوزی منجر به از بین رفتن کامل اطلاعات شد. تمامی سرویس‌هایی که در این مرکز داده میزبانی می‌شدند مجبور شدند که بک‌آپ‌های داشته و نداشته خود را برگردانند و سرویس‌های را بالا بیاورند. در این فرآیند مطمئنا حجم قابل توجهی از اطلاعات از بین رفته است.

آتش سوزی مرکز داده OVH Cloud

و اینجاست که درس سخت هویدا می‌شود: « اهمیت Backup و طرح‌های Recovery موسسات و شرکتها »

براساس تحقیقات Riverbank در سال 2018 مشخص شده است که 46 درصد شرکت‌های SME دارای زیرساخت و یا طرح تهیه Backup و یا Recovery برای اطلاعات خود نیستند. همچنین 95 درصد شرکت‌هایی که دارای Plan هستند، نتوانسته‌اند تمامی اطلاعات خود را در این فرآیند مدیریت کنند.

طبق تحقیقات گارتنر هزینه Down-Time به صورت متوسط برای یک شرکت 300.000 دلار در ساعت است.

تجربه OVH نشان داد که انتقال سرویس‌های به Cloud به معنای برخورداری از بی‌نهایت منابع (منابع رویایی) و UpTime همیشگی نیست. همواره باید طرح B وجود داشته باشد.

نکته مهم آن است که بروز اتفاق‌های ناگوار را باید حتمی بدانیم و برای مقابله با آن برنامه داشته باشیم.

به اشتراک بگذارید.