آیا می‌دانید نسخه 5.8 بزرگ‌ترین هسته لینوکس به زودی منتشر خواهد شد؟

طبق اظهارات لینوس توروالدز، خالق و توسعه‌دهنده‌ هسته‌ لینوکس، از نسخه پایدار 5.8 Linux در ماه آگوست رونمایی خواهد شد.

وی با معرفی کاندیدای انتشار اظهار داشت: “هرچند نسخه موجود 4.9 که در حال‌حاضر از آن استفاده می‌شود مشکلی نداشته و مورد پسند کاربران واقع شده است، اما نسخه جدید بدلیل دارا بودن تعدادی عامل خاص مدعی کامل‌ترین انتشار، خواهد شد”.

وی ادامه داد: “در نسخه جدید تعداد زیادی کار اساسی و اصطلاحاً تمیزکاری اصلی وجود دارد. این تمیزکاری‌ها شامل سیستم، فایل، درایور و ساختار می‌شود. بروزرسانی‌های فوق 20 درصد از کل فایل‌های موجود در مخزن منابع را دربر می‌گیرد”.

در اوایل سال 2018، گریگ کروا هارتمن، از توسعه‌دهندگان مطرح در زمینه لینوکس، اعلام کرد که در یک لپ‌تاپ معمولی از حدود 2 میلیون خط کد در هسته و 5000 فایل استفاده می‌شود. در آن سال، 25 میلیون خط کد در هسته وجود داشت؛ این درحالیست که در نسخه پیش‌رو بیش از 28 میلیون خط کد وجود دارد.

 

چه امکاناتی در نسخه پیش‎رو وجود دارد؟

مایکل لارابل، از متخصصان مرکز Phoronix، خلاصه‎ای از تغییرات را در نسخه 5.8 اعمال کرده است. این تغییرات حاوی نکات برجسته‎ای از جمله موارد زیر است:

  • درایوهای جدید و بروز شده
  • پشتیبانی از بوت اولیه برای پردازنده‌های آینده IBM/Open POWER POWER10 بهبود KVM یا همان ماشین‌مجازی مبتنی بر هسته از جمله پشتیبانی از امکان مجازی‌سازی تودرتو
  • بروزرسانی درایور فایل سیستم با پشتیبانی سامسونگ برای exFAT مایکروسافت
  • پشتیبانی از Thunderbolt در پردازنده‌های Tiger Lake اینتل
  • پشتیبانی از شتاب‌دهنده پردازنده‌ی آموزش هوش مصنوعی Habana Labs Gaudi

آخرین تغییر ذکر شده، جدیدترین موردی است که توسط توروالدز به‌عنوان بخشی از کد جدید نام برده شده است.

 

آیا تغییرات زیاد به معنای احتمال وجود مشکل در نسخه جدید است؟

توروالدز در جواب چنین شک و شبهه‌هایی پاسخ داد: “در حال‌حاضر هیچ‌گونه مشکل خاصی در نسخه جدید مشهود نیست”. وی این سؤال را به بدگویی کردن از چوب تشبیه کرده و گفته است بیایید بجای افکار منفی منتظر بمانیم تا ببینیم در طول انتشار نسخه جدید چه اتفاقاتی خواهد افتاد.

 

بیشتر بخوانید

سوییچ مجازی OVS را بیشتر بشناسید

با سامانه مجازی‌سازی PVM آشنا شوید